Sławomir Suski – przez 25 lat pracował na różnych stanowiskach związanych z zarządzaniem produkcją, controllingiem,, zarządzaniem jakością oraz zarządzaniem zmianą (restrukturyzacja) w takich branżach jak motoryzacja, produkcja artykułów gospodarstwa domowego, przetwórstwo tworzyw sztucznych, produkcja wyrobów elektronicznych czy obróbka wyrobów szklanych. W trakcie swojej kariery zawodowej zdobył doświadczenia zarówno w zakresie tworzenia firm, ich rozwoju oraz gdy tylko zachodziła taka potrzeba to również restrukturyzacji na różnych etapach rozwoju biznesu.
Ostatnie lata pracy to rozwój firmy z branży odnawialnych źródeł energii, która zajmuje się oferowaniem produktów przeznaczonych do kompleksowej budowy instalacji fotowoltaicznych, w tym wykorzystujących systemy bateryjne. Szereg działań wprowadzonych w firmie doprowadziły do znacznych wzrostów zarówno sprzedaży, jak również osiągnięcia bardzo dobrych wyników finansowych.
W szczególności działania optymalizujące i rozwojowe obejmowały:
-> wprowadzenie systemu cenników sprzedażowych,
-> wprowadzenie działalności szkoleniowej i doradczej,
-> wprowadzenie działalności serwisowej (obsługa gwarancyjna i pogwarancyjna),
-> rozwój i wprowadzenie nowych technologii (m.in. integracja farm z operatorami OSD, integracja falowników fotowoltaicznych z wiatrakami),
-> poszukiwanie nowych produktów, w szczególności z branży OZE (głównie na Dalekim Wschodzie),
-> inicjowanie i rozwój tworzenia nowych form i kanałów sprzedażowych dla produktów firmy.
W ramach promowania rozwoju energetyki OZE w Polsce uczestniczyłem w szeregu konferencji, w tym na przykład:
->> Rozwój innowacyjnych technologii odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich
->> Bezpieczeństwo dostępu energii w dobie transformacji
->> Polski Kongres Przedsiębiorczości.
– Firma motoryzacja – przez 13 lat rozwijałem działalność firmy, funkcjonującej na zasadach Join Venture (kapitał polsko-niemieckiej). Firma była rozwijana od kilku pracowników (1999 roku) … do ponad 1000 w 2006 roku. W 2007 roku firma rozpoczęła działalność w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, jednocześnie ja opuściłem firmę jeszcze w 2006 roku. W drugiej połowie 2007 roku zostałem poproszony o przeprowadzenie działań restrukturyzacyjnych (po roku nieobecności) w firmie w związku z problemami z jakością oraz z opłacalnością działalności biznesowej. Po dwóch latach od powrotu w roku 2009 udało się wrócić na ścieżkę wzrostu, pomimo spadku obrotów firmy.
Główne działania restrukturyzacyjne obejmowały:
-> wdrożenie systemu controllingu i budżetowania kosztów,
-> optymalizację wielkości zatrudnienia i portfolio produktów,
-> wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego ERP,
-> wprowadzenie zasilania materiałowego bazującego na zasadach Lean Manufacturing,
-> optymalizacja procesu wdrażania do pracy nowych pracowników (szkolenia pracowników wykorzystujących nowe formy szkoleń bazujące na technikach multimedialnych),
-> współpraca ze szkolnictwem wyższym w zakresie zatrudnienia nowych pracowników oraz rozwoju nowych technologii (spawalnictwo, mechatronika),
-> wprowadzenie nowych produktów (przeznaczonych do samochodów elektrycznych),
– Firma zajmująca się przetwórstwem tworzyw sztucznych – w 2016 roku rozpocząłem pracę w firmie zajmującej się produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych, w szczególności rur, zbiorników oraz studni wykonanych z tworzyw sztucznych. Zmiany rynkowe działalności sprawiają, że każda firma jest zmuszona do analizowania sytuacji rynkowej i podejmowania działań poprawiających pozycje rynkową firmy.
W tym przypadku działania optymalizujące obejmowały:
– optymalizacja bazy surowców materiałowych (poszukiwanie nowych dostawców),
– optymalizacja kosztów energii elektrycznej (poszukiwanie nowych dostawców),
– optymalizacja kosztów transportu (w tym budowanie własnego taboru samochodowego),
– wdrożenie systemu monitorowania energią (system liczników energii elektrycznej)
– wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego ERP,
– wprowadzenie nowych produktów (rozszerzających portfolio produktów)),
– wprowadzenie nowych technologii wytwórczych,
– optymalizacja kosztów dostaw wyposażenia (zakupy na Dalekim Wschodzie)
Oczywiście w roku 2020 pojawiło się załamanie sprzedaży związane z wprowadzeniem pandemii COVID19 w skali całego kraju, co odbiło się negatywnie na wynikach firmy.
Od 2017 roku prowadzę również blog na temat technologii wykorzystania wód opadowych oraz szeroko pojętej gospodarki wodnej:
– Firma zajmująca się obróbką szkła – od roku 2015 do połowy 2016 uczestniczyłem w rozwoju i poszerzaniu działalności firmy (osiągnąłem prawie dwukrotny wzrost wielkości zatrudnienia oraz sprzedaży), co było możliwe dzięki:
-> wprowadzenie sprzedaż produktów firmy w Polsce,
-> wprowadzenie systemu klasy ERP do zarządzania firmą,
-> wprowadzenie nowych technologii produkcyjnych oraz przystosowanie nowych budynków do poszerzenia portfolio produkcji,
-> rozwój procesów przygotowania produkcji w Polsce (przygotowanie materiałów do naświetlania klisz – CTF),
-> optymalizacja procesu zarządzania stanami surowców (bazowała na koncepcji KANBAN),
-> wprowadzenie nowych technologii wypalania szkła (obok elektrycznego, również gazowe) o niższych kosztach produkcji.
– Firma związana z produkcją modułów fotowoltaicznych – rozwijałem produkcję paneli fotowoltaicznych w Polsce (jeden z pierwszych producentów paneli fotowoltaicznych w Polsce i wsparcie przy realizacji projektów elektrowni fotowoltaicznych). Firma uzyskała dotację z funduszy UE na budowę fabryki paneli fotowoltaicznych. Oczywiście w pierwszych latach prowadzenia działalności – z uwagi wysokie koszty inwestycji – firma notowała stary operacyjne, jednakże osiągała pełną płynność operacyjną. Niestety w latach 2010 – 2015 nie było jeszcze rozwiniętego rynku w Polsce na produkty firmy, dlatego była zmuszona do kierowania swoich produktów na rynku UE.
W ramach promowania rozwoju fotowoltaiki w Polsce uczestniczyłem w szeregu konferencji, w tym na przykład: ->> Lokalna polityka energetyczna – prosumenckie rozwiązania dla samorządu terytorialnego .
Od 2012 roku prowadzę blog promujący rozwój odnawialnych źródeł energii:
– Firma transportowa i zajmująca się przetwórstwem odpadów – byłem inicjatorem utworzenia firmy w 2018 roku, która realizowała transporty krajowe i międzynarodowe oraz dodatkowo zajmowała się przetwórstwem odpadów z tworzyw sztucznych. Było to działanie będące elementem optymalizacji kosztów firmy związanej z przetwórstwem tworzyw sztucznych. W ramach prowadzonej działalności uzyskałem zgody na recycling tworzyw sztucznych oraz licencję na transport międzynarodowy.
– Firma informatyczna – w latach 2012 – 2019 byłem udziałowcem w firmie informatycznej (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), która specjalizowała się rozwoju rozwiązań informatycznych przeznaczonych do zarządzania przedsiębiorstwem. Cechą wyróżniającą produktów tej firmy były rozwiązania bazujące na szczupłym zarządzaniu – Lean Management. Firma specjalizowała się w rozwiązaniach związanych z zarządzaniem firmy, w szczególności oprogramowanie bazodanowe klasy ERP, CRM, CAQ (wsparcie zarządzania jakością).
Aktualnie w dalszym ciągu koduję dla przyjemności, tworząc różne kalkulatory biznesowe i narzędzia wsparcia technicznego, które można spotkać na moich stronach, jak na przykład kalkulator doboru pomp ciepła:
Ponadto od 2010 roku realizuję import maszyn oraz różnych produktów i towarów z Chin oraz z Dalekiego Wschodu, przy czym dostawy realizowane są różnymi drogami w szczególności morską, lotniczą oraz kolejową. Import z Chin to nie tylko możliwość optymalizacji kosztów, ale to także szansa na rozwój portfolio produktów sprzedawanych przez firmę.
Od 2023 roku w ramach rozwoju nowych kanałów i metod sprzedażowych w internecie prowadzę testy sklepów i platform internetowych, w tym różne integracje, również z platformami marketplace oraz z firmami kooperującymi (dostawcy, klienci).
Od 2024 roku prowadzę działalność gospodarczą związaną z konsultigiem biznesowym związanym między innymi z technologiami ekologicznymi, Lean Manufacturing oraz optymalizacją działalności biznesowej -> GOECO:
… oraz zapraszam również do kontaktu mailowego biuro@goeco.com.pl.