W przypadku finansowania kredytem kupujący spłaca przedmiot za pomocą stałych rat powiększonych o odsetki (przez ustalony wcześniej okres kredytowania) i w takim przypadku kredytobiorca po zapłacie pierwszej raty staje się właścicielem przedmiotu.
W przypadku zakupu samochodu, odsetki można częściowo zrekompensować rabatem u dealera (jeśli samochód jest opłacony gotówką).
Leasing to również forma finansowania, w przypadku której nie musimy uzyskać kredytu (w wysokości odpowiadającej całej wartości przedmiotu), a polega na korzystaniu z przedmiotu po opłaceniu umownych miesięcznych rat leasingowych. Po upływie uzgodnionego okresu leasingu użytkownik może zakupić przedmiot po wartości końcowej.
Tak więc dzięki leasingowi zakupy nowych produktów nie muszą angażować własnych środków finansowych, tak aby obciążenie finansowe było jak najniższe. Jednocześnie firma kupująca produkty (samochody, maszyny, sprzęt komputerowy) w formie leasingu może poprawić lub utrzymać swoją płynność finansową, która może być bardziej użyteczna w innych obszarach działalności (jako rezerwa na nieprzewidziane wydarzenia lub na przykład płatności za surowce i materiały niezbędne do działalności przedsiębiorcy). W zależności od warunków indywidualnej umowy i przeznaczenia, koszty konserwacji, serwisu i ubezpieczenie przechodzą z wynajmującego na leasingobiorcę przez cały okres obowiązywania.
W obu przypadkach, czyli leasingu i kredytu płatność następuje w ratach (najczęściej miesięcznych), przy czym zaletą leasingu się niskie raty, które można nawet obniżyć wpłacając zadatek. Są one w każdym razie niższe niż przy kredycie.
W przypadku leasingu przedsiębiorca może zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów odsetki dotyczące rat leasingowych. Ponadto podatnik ma prawo do wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych i amortyzowania go w czasie. Przedmioty leasingu nie pojawiają się w bilansie leasingobiorcy. Jedynie raty leasingowe ujmowane są jako koszty operacyjne w rachunku zysków i strat. Po okresie leasingu przedsiębiorca może ale nie musi wykupić przedmiot leasingu. Dodatkowo leasingobiorca może zawrzeć nową umowę na analogiczny przedmiot leasingu, który będzie odpowiadał najnowszym trendom technologicznym (szczególnie ważne w przypadku wyposażeniu IT lub na przykład maszyn CNC).
W przypadku leasingu nie są wymagane żadne zabezpieczenia (np. nieruchomość, hipoteka) oraz po wygaśnięciu umowy leasingu ryzyko eksploatacji ponosi leasingodawca. W przypadku leasingu nie następuje automatyczne nabycie przedmiotu leasingu, dlatego też przedmiot należy zwrócić leasingodawcy po zakończeniu umowy. Przy czym na etapie podpisywania umowy można uzgodnić opcję wykupu przedmiotu leasingu i wtedy całkowite koszty leasingu są zwykle wyższe niż w przypadku kredytu.
W przypadku kredytu część kapitałowa raty kredytu nie może zostać uwzględniona w kosztach uzyskania przychodu, jednakże przedsiębiorca ma prawo wliczyć w koszty odsetki i pozostałe opłaty związane z kredytem. Zaciągnięta przez przedsiębiorcę pożyczka na finansowanie zakupu przedmiotu pojawia się po stronie pasywów w bilansie firmy. W takim przypadku spada wskaźnik kapitału własnego co negatywnie wpływa na rating spółki. W ten sposób mamy również negatywny wpływ także na inne wskaźniki bilansowe, takie jak wskaźnik zadłużenia czy płynność. Dlatego finansowanie pożyczką może w pewnych okolicznościach skutkować obniżeniem ratingu lub zdolnością kredytową firmy.
Leasing oferuje – zwłaszcza klientom komercyjnym – wysoki poziom dodatkowych korzyści, których nie można osiągnąć w przypadku finansowania kredytem: korzystasz z ulg podatkowych, płacisz tylko za użytkowanie, a nie za własność i zawsze możesz polegać na najlepszym i najbardziej zaawansowanym sprzęcie. Zarówno w przypadku kredytów, jak i leasingów wymagane jest posiadanie zdolności kredytowej przedsiębiorcy.
Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie co jest lepsze, czy finansowanie inwestycji powinno odbywać się w formie kredytu, czy leasingu? Jeśli firma ma dostępną linię kredytową i chce utrzymać miesięczne obciążenie na niskim poziomie, wtedy pożyczka powinna być lepszym wyborem. Jeśli firma nie ma dostępnej linii kredytowej lub jeśli przedmiot inwestycji nie musi zostać przeniesiony na własność, wtedy lepszą opcją będzie leasing.
Leasing jest powszechną formą finansowania inwestycji, w szczególności zakupu pojazdów. Przy czym zawsze warto przeprowadzić indywidualną analizę porównawczą oraz szczegółową kalkulację kosztów tych dwóch sposobów finansowania inwestycji.