Planując działalność gospodarczą zwykle zadajemy sobie następujące pytania:
– gdzie zarejestrować naszą firmę?
– czy i gdzie będziemy przyjmowali naszych klientów?
– czy możemy wykonywać naszą pracę w domu?
Oczywiście jeśli nasza działalność związana jest z konieczności przyjmowania klientów w pomieszczeniach biurowych to to w pierwszej kolejności możemy skierować się na wynajem pomieszczeń biurowych.
Możemy też podjąć decyzję o postawienie budynku biurowego, przy czym w tym przypadku może to być bardzo poważne i długie wyzwanie (finansowe, czasowe). Jedną z opcji którą warto rozważyć jest kupno lub wynajem kontenera biurowo-handlowego, którego główną zaletą jest to, że można go stosunkowo łatwo i szybko przenosić z miejsca na miejsce. Kontenera taki na start może być postawiony bez uzyskania pozwoleń i w takim przypadku powinien być traktowany jako kontener gospodarczy (nie wymaga uzyskania pozwoleń na budowę). Jeśli jednak w tym kontenerze będziemy chcieli przyjmować klientów, to niestety będziemy zmuszeni do podłączenia go do sieci wodno-kanalizacyjnej oraz energetycznej. Tym samym będziemy musieli przejść przez procedurę procedurę pozwoleń i obiorów.
Takie rozwiązanie będzie zdecydowanie tańsze od budowy biurowca w systemie tradycyjnym.
Zresztą nowoczesne kontenery biurowe i handlowe wykonane są w energooszczędnej technologii, która umożliwia pracę w bardzo komfortowych warunkach.
Obecnie coraz częściej tworzone są kontenery modułowe, które posiadają bardzo elastyczne możliwości zabudowy. Można je łączyć według indywidualnych oczekiwań tak, aby uzyskać większą powierzchnię użytkową, którą przy okazji można w dowolny sposób aranżować. Zestawy takie mogą służyć jako kontenery modułowe mieszkalne, handlowe, sale konferencyjne, pomieszczenia biurowe, magazynowe itp..
Oczywiście chcąc postawić kontener biurowy musimy dysponować prawem do nieruchomości na której ma zostać zabudowany.
Koszty budowy takiego kontenera biurowe to suma kilkudziesięciu tysięcy złotych (zależy od jego powierzchni i wyposażenia). Alternatywą może być wynajem kontenera i wtedy będziemy ponosili koszt miesięcznej opłaty operacyjnej.
Jeśli jednak nie potrzebujemy przyjmować klientów w pomieszczeniach biurowych to najtańszą opcją będzie skorzystanie z opcji jaką dają wirtualne biura. Wirtualne biuro to usługa polegająca na wynajęciu zarówno adresu, jak również w opcji może obejmować dostęp do sali konferencyjnej, czy obsługę telefoniczną. Przede wszystkim na adres takiego biura będzie przychodziła korespondencja firmowa. Taka obsługa to koszt rzędu kilkuset złotych miesięcznie i zależy od takich czynników jak lokalizacja biura oraz zakresu obsługi wykonywanej przez wirtualne biuro.
Najnowsze trendy pokazują, że pandemia wyrzuciła wielu pracowników do domów i tym samym praca zdalna nabrała dużego znaczenia. Szczególnie jeśli nie musimy mieć kontaktu z klientem, a jednocześnie jest najtańszą formą prowadzenia działalności biznesowej.