Marketplace na Facebooku

23 maja, 2021   /   byPROSUN  / Categories :  Platforma sprzedażowa
Marketplace

Facebook, czyli największy portal społecznościowy świata stale się rozwija i od pewnego czasu jedną z najnowszych funkcji jest Facebook Marketplace. Jest to wirtualny targ, na który można wejść bezpośrednio ze strony internetowej lub aplikacji mobilnej Facebooka.
Tym samym dzięki rozwojowi internetu poszukiwanie sprzedawców i kupców na przedmioty z drugiej ręki staje się naprawdę proste.

Do niedawna na rynku występowało kilka możliwości sprzedaży usług i towarów, wśród których najważniejszymi są Allegro, OLX (dawniej Tablica.pl) oraz Gumtree. Aktualnie Allegro, OLX i Gumtree mają olbrzymiego konkurenta Polsce. Facebook Marketplace. Tablica ogłoszeń online w ramach największego portalu social media na świecie, otworzyła swoje wrota i co ważne, umieszczanie ogłoszeń odbywa się bezpłatnie.

Kalkulatory biznesowe

Do niedawna można było również umieścić na Facebooku oferty kupna i sprzedaży w specjalnie zaprojektowanych Grupach kupię/sprzedam/zamienię, które od pewnego czasu częściowo zastępuje Facebook Marketplace. Wcześniej grupy były tworzone przez użytkowników Facebook’a, którzy musieli samodzielnie je moderować, a ponadto nie byli przygotowani na oszustów i naciągaczy.

Jedną z funkcji Facebook Marketplace jest lokalizacja sprzedawców wg. kryterium lokalizacyjnego. Założeniem jest, aby kojarzyć sprzedających i kupujących, mieszkających niedaleko siebie i tym samym transakcja może być zrealizowana poprzez odbiór osobisty.
Każde ogłoszenie może składać się ze zdjęcia i opisu, a użytkownicy mogą zapisać w schowku interesujące ich oferty.
Kontakt sprzedawcy i potencjalnego kupującego odbywa się bezpośrednio na Facebooku, który występuje jedynie jako pośrednik. Dostawa przedmiotu oraz płatności realizowane są przez sprzedającego i kupującego, a platforma sprzedażowa Marketplace udostępnia jest bezpłatnie, bez uiszczania prowizji.

Marketplace oprócz kryterium lokalizacyjnego umożliwia wyszukiwanie na podstawie słów kluczowych, a ponadto można wybierać kategorię oraz widełki cenowe. Nawigacja po ogłoszeniach jest intuicyjna i szybka, a wystawianie ofert jest też bardzo proste i wymaga uzupełnienia tylko kilku pól oraz dodania zdjęć.
Jeśli sprzedawca zapomni oznaczyć produkt jako sprzedany, to i tak po pewnym czasie zniknie on z listy wyników.

Tak więc Marketplace staje się jednym z ciekawych narzędzi sprzedaży produktów w internecie, jedynie ważne jest aby umieć rozróżniać spam od realnych ofert.

Kontakt:

biuro@biznes-start.pl