Optymalizacja kosztów paliwa

21 października, 2020   /   byPROSUN  / Categories :  Koszty, Koszty działalności biznesowej, Optymalizacja
Optymalizacja kosztów paliwa

Koszty paliwa mogą stanowić znaczy udział w działalności biznesowej. Szczególnie duży udział w łącznych kosztach mogą stanowić w takich branżach jak:
– transport towarów,
– działalność usługowa,
– branża budowlana,
– działalność handlowa połączona z dostawami,
– działalność produkcyjna połączona z dostawami.

Oczywiście w pierwszej kolejności firma powinna rozważyć, czy warto utrzymywać środki transportu, czy nie lepiej zlecić dostawy na zewnątrz. Firmy zewnętrzne są w stanie realizować transporty w drodze powrotnej, dzięki czemu będą w stanie obniżyć koszt jednostkowy pokonania jednego kilometra.

W internecie można znaleźć szereg ofert, jak również występuje dużo portali (także płatnych), na których można znaleźć firmy oferujące usługi transportowe. W takim przypadku warto związać się z taką firmą umową, aby mieć zagwarantowaną dostępność środków transportu na potrzeby firmy.

Kalkulatory biznesowe

Z drugiej strony jeśli z różnych względów zmuszeni jesteśmy do prowadzenia działalności transportowej w naszej firmie, to wtedy warto rozważyć sens zamontowania zbiorników paliwa (zwykle o pojemności 2.500 do nawet 10.000 litrów), dzięki czemu będziemy w stanie kupować paliwo w cenach hurtowych (nawet 10% taniej niż ceny rynkowe na stacjach paliw). Jednym z warunków uzyskania takich rabatów jest konieczność zakup określonego wolumenu w miesiącu (ostateczna wysokość rabatu zależy od wielkości jednorazowego zakupu).

Z drugiej strony w przypadku planowania zakupów paliwa warto również uwzględnić sezonowe skoki cen paliw (zwykle ropa naftowa jest droższa w okresie zimowym, niż w okresie letnim. Odwrotna sytuacja występuje z kolei z benzyną, która jest tańsza w okresie zimowym.

Zabudowa zbiorników paliwa wymaga z jednej strony zrealizowania określonej inwestycji, ponadto musimy spełnić różnego rodzaju przepisy prawne (zdecydowanie niższe wymagania występują w przypadku mniejszych zbiorników, do 2.500, względnie 5.000 litrów). Szczegóły można uzyskać w firmach oferujących takie rozwiązania (zajmujących się sprzedażą hurtową paliw).

Kontakt:

biuro@biznes-start.pl