Sztuczna inteligencja

8 października, 2019   /   byPROSUN  / Categories :  Sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja to nic innego jak przemienienie działań, idei, myśli człowieka na algorytmy wykonywanie przez komputery i tym samym to dziedzina informatyki zajmująca się automatyzacją inteligentnego zachowania i uczenia maszynowego.

Sztuczna inteligencja odnosi się do próby odtworzenia przez człowieka pewnych struktur decyzyjnych z wykorzystaniem komputerów, które mają zostać tak zaprogramowane, żeby radziły sobie z różnymi problemami (technicznymi, decyzyjnymi, społecznymi).

Sztuczna inteligencja od kilkudziesięciu lat wkracza w coraz to nowe obszary naszego życia. Aktualnie sztuczna inteligencja jest jedną z części składowych przemysłu 4.0, który bez robotów, czy algorytmów nie byłby w stanie zaistnieć w naszym życiu.

Jeśli sztuczną inteligencję wyposażymy w dodatkowy osprzęt, jakim są sensory i czujniki, to jesteśmy w stanie jeszcze lepiej sterować procesami technologicznymi oraz podejmować różne decyzje związane z działalnością biznesową. To dzięki sensorom możemy poznać status oraz parametry mierzalne różnych procesów oraz zdarzań takich jak chociażby:
zużycie oleju samochodowego na podstawie pomiaru jego własności lepkości,
– badanie poziomu drgań maszyn wirujących może świadczyć o stanie jego łożysk,
– wartość napięcia spoczynkowego akumulatora w samochodach może świadczyć o poziomie jego zużycia,
– pomiar ciśnienia w oponach samochodowych daje sygnał o konieczności ich napompowania,
– wzrost temperatury oleju w silniku samochodu osobowego może świadczyć o problemach z silnikiem,
– pomiar temperatury lub wilgotności w mieszkaniu.

Jeśli takie pomiary będą realizowane on-line, to mogą być podstawą do realizowania różnych działań czy interakcji.

Kalkulatory biznesowe

W praktyce dnia codziennego mierzonych jest wiele parametrów w różnych sytuacjach i gdy dołożymy do tych pomiarów określoną logikę działania w postaci algorytmu, to mogą być podejmowane różne kroki w sytuacjach awaryjnych.

Sztuczna inteligencja w dzisiejszych czasach poszła znacznie dalej, bo wkroczyła już dawno do mediów społecznościowych, gdzie jest w stanie udzielać komentarzy na pojawiające się w internecie posty. Oczywiście komentarze będą miały takie nastawienie, jakie zostało wcześniej zaprogramowane przez ich autora. Na forach internetowych sztuczną inteligencję wykorzystuje się do usuwania postów, które zawierają treści niedozwolone (np. rasistowskie).

Komputery są w stanie podejmować bardzo szybkie i często bezbłędne decyzje na giełdach czy to w odniesieniu do akcji firm, czy też do walut, surowców, towarów (decyzje zakuupu, sprzedaży mogą być realizowane automatycznie, wykorzystując do tego celu wcześniej przygotowane algorytmy).

Sztuczna inteligencja to potencjalnie może być również nasz przyjaciel – robot internetowy, z którym możemy prowadzić rozmowę za pośrednictwem komunikatorów internetowych (może być świetnym kompanem, przyjacielem, czy też nauczycielem).

Chcąc nie chcąc nie uda nam się uciec przed sztuczną inteligencją i dlatego warto się na nią otworzyć. Oczywiście obszary w których jest wprowadzana mogą być bardzo szerokie i dlatego warto mieć oczy i uszy otwarte, bo pewnego dnia może się okazać, że zostaliśmy daleko za konkurencją.

Kontakt:

biuro@biznes-start.pl