Koszty energii elektrycznej

Do niedawna podstawowym sposobem rozliczenia kosztów energii elektrycznej była stała cena kontraktowana na okres minimum roku. Oczywiście w ramach kontraktowania energii elektrycznej można było wybrać sobie czy rozliczenie następuje według jednej stawki cenowej dla wszystkich godzin dnia, czy też dynamicznych taryf cenowych w różnych okresach dnia. Takie rozliczenie było bardzo stabilne i przewidywalne, co niewątpliwie było dużym plusem dla firm.

Kalkulatory biznesowe

Aktualnie coraz częściej stosowane są w firmach stawki godzinowe kontraktowane zgodnie z zasadami RDN (Rynek Dnia Następnego, ang. Day- Ahead- Trading). Sprzedaż energii na Rynku Dnia Następnego odbywa się na dzień przed następną dobą, w której następuje fizyczna dostawa/zużycie energii elektrycznej. Natomiast cena energii uzależniona jest od wielu czynników, w szczególności uzależniona jest od pory dnia, popytu na energię, czy też podaży energii ze źródeł odnawialnych takich jak energia słoneczna oraz energia wiatru. Tym samym w przeszłości dochodziło nawet do sytuacji, że w okresach dużej produkcji energii elektrycznej ze słońca ceny energii elektrycznej osiągały wartości ujemne (w takim przypadku producent energii elektrycznej musiał dopłacić do możliwości wprowadzenia jej do systemu energetycznego).

Ceny wg. RDN

Tak więc jak widać z powyższego wykresu, cena energii w godzinach południowych spada, gdyż wtedy można się spodziewać najwyższego wolumenu produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki. Ponadto można zauważyć dodatkowy trend rozwoju cen energii elektrycznej, który sprowadza się do spadku cen energii elektrycznej, przy jednoczesnym wzroście kosztów dystrybucji. Na pewno na przestrzeni ostatnich miesięcy firma wybierając stawki energii oparte o warunki RDN jest w stanie obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej, dlatego warto sprawdzić i porównać koszty zużycia energii opartych na tych dwóch systemach rozliczeń.

Poniższy kalkulator pozwala na obliczenie kosztów zużycia energii elektrycznej w oparciu o ceny stałe i oparte na warunki RDN:

Koszt energii elektrycznej to również kwestia energii biernej, zużywanej przed firmę. Kwestia energii biernej to zarówno energia indukcyjna (pompy lub silniki elektryczne) i pojemnościowa (oświetlenie LED), które mogą spowodować wzrost kosztów energii elektrycznej (ponad koszty zużycia samej energii elektrycznej, zgodnie z zakontraktowaną ceną energii) elektrycznej.

Niewłaściwy wybór sposobu rozliczeń zużycia energii elektrycznej może spowodować, że firma będzie musiała ponosić podwyższone koszty energii elektrycznej w porównaniu konkurencji (różnica ta może sięgać nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt procent).

RDN

Scroll to Top