W działalności biznesowej, szczególnie w ciężkich czasach, może być niezbędne skorzystanie z działalności konsultingowej. W zależności od obszaru, który wymaga skorzystania z zewnętrznych konsultacji, koszty będą zależały od wielu czynników i mogą wynosić od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy dzienne.
W praktyce koszty działalności konsultingowej mogą być określone na kilka sposobów:
– projekt,
– miesięczna stawka ryczałtowa,
– udział konsultanta w osiągniętych wynikach,
– stawka dzienna lub godzinowa.
1. Projekt (jednorazowy i bazujący na za budżecie)
Projekt jest zadaniem najczęściej jednorazowym, stosunkowo innowacyjnym i zwykle związanym z pewnym ryzykiem. Większość firm i działów ma określony budżet na poszczególne projekty, dlatego część tego budżetu może być planowana na doradztwo w zakresie zarządzania (jeśli jest to konieczne).
W rezultacie biznes projektowy jest zwykle ściśle budżetowany, a firmy konsultingowe oferują stałe oferty cenowe na określony zakres doradztwa w ramach projektu. Te stałe ceny wynikają z wartości szacunkowych i empirycznych, zadania i wynikającej z niego usługi doradczej.
Bardzo często taka forma wykorzystywana jest w firmach konsultingowych zajmujących się doradztwem w zakresie funduszy europejskich lub dotacji, doradztwa personalnego, relokacji produkcji, wdrożenia nowej technologii.
2. Miesięczna stawka ryczałtowa
Model jest szczególnie interesujący, jeśli firma planuje długoterminową współpracę z klientem. Tutaj kwota ustalana jest zwykle na podstawie doświadczenia i szacunkowo. Umowa z klientem określa przybliżony czas trwania, intensywność oraz zakres konsultacji, która jest płatna co miesiąc.
Model ten jest zwykle powiązany z dłuższymi terminami lub okresami wypowiedzenia, co może mieć pozytywne skutki dla obu stron: konsultant ma nieco większe bezpieczeństwo planowania.
W takim przypadku firma konsultingowa ryzykuje, że będzie poświęcać coraz więcej czasu niż planowała i straci inne zlecenia (jeśli ma w swoim portfolio kilka zleceń).
Taka forma rozliczeń może być stosowana w przypadku doradztwa w obszarze bezpieczeństwa pracy, obsługi IT, obsługa prawna, doradztwo w obszarze ekologii, księgowości, czy w innej formie współpracy z klientem, która ma charakter powtarzalny i długotrwały.
3. Model oparty na sukcesie/wyniku
Model rozliczeń oparty na sukcesie oznacza, że wynagrodzenie zostanie wypłacone tylko wtedy, gdy pojawi się wymierny sukces/ wynik. W takim przypadku zawsze na początku muszą zostać określone założenia: może to być wzrost wartości sprzedaży, oszczędności kosztów lub obsadzenie pracownikami miejsc pracy.
Podstawowa zasada brzmi w tym przypadku, że osiągnięty sukces będzie kosztował klienta więcej. Wariant ten może tbyć bardzo kosztowny, zwłaszcza dla małych i średnich firm, w przypadku sukcesu i tym bardziej kosztowne w przypadku niepowodzenia, ponieważ zaplanowane prace nie zostały zakończone sukcesem.
Wiele firm konsultingowych w zakresie zarządzania nie stosuje modelu rozliczania opartego na sukcesie, ponieważ na sukces wpływa po prostu zbyt wiele czynników. Może być wykorzystana w przypadku firm konsultingowych, które zajmują się działalnością optymalizacyjną (oszczędności kosztów, oszczędności energii lub innych mediów).
4. Stawka godzinowa lub dzienna
Najprostszy model opiera się na prostej kalkulacji: liczba godzin x stawka godzinowa. W ten sposób sumują się bardzo różne kwoty i zwykle żadna ze stron nie jest związana na stałe.
Model jest szczególnie intersujący, jeśli klient potrzebuje konsultacji biznesowej tylko sporadycznie. Na przykład, jeśli masz konkretny problem jakimś obszarze biznesowym (koszty, nowe technologie, itp).
Oczywiście decydująca jest tutaj stawka godzinowa, która służy jako podstawa. A ta stawka godzinowa może się oczywiście zmieniać ? w zależności od doświadczenia konsultanta, branży i specjalizacji.
Ten model rozliczeń jest bardzo prosty i jednocześnie zrozumiały dla wszystkich stron i zazwyczaj bardzo przejrzysty. Jeśli wystąpią błędy rozliczeniowe, można je szybko przeanalizować.
Poniższy kalkulator pozwala na obliczenie stawki godzinowej i dziennej dla działalności konsultingowej:
W działalności konsultingowej nie ma idealnych rozwiązań. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest stawka godzinowa oraz rozliczenie miesięczna, które nie mogą być ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie. Przy zbyt wysokiej stawce firma może nie uzyskać zlecenia, natomiast przy zbyt niskiej stawce może nie zostać potraktowana jako poważny oferent. Oczywiście decydujący wpływ na wybór oferty zwykle ma oprócz wysokości stawki również doświadczenie i referencje firmy konsultingowej.